Rashida Tlaib, İsrail'i Gazze'yi bombalayıp ateşkesi bozduğu için kınadı

Rashida Tlaib, İsrail'i Gazze'yi bombalayıp ateşkesi bozduğu için kınadı

Washington (QNN)- ABD Kongre Üyesi Rashida Tlaib, Çarşamba günü erken saatlerde Gazze Şeridi'ni bombalayan işgalci 'İsrail' devletini 'İsrail'in Filistinlilerin yaşamlarına değer vermediğini söyleyerek kınadı.

Detroit'te Filistinli göçmen bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelen ilk Filistinli İlerici Demokrat, Twitter'da "Bugün erken saatlerde Kudüs'te yapılan ırkçı ve şiddetli "Araplara ölüm" yürüyüşlerinden sonra, Gazze'deki çocuklar gecenin bir yarısı bombalarla uyandırılıyor" dedi.

“İsrail hükümeti Filistinlilerin hayatlarına değer vermiyor” diye devam etti.

“ABD tarafından finanse edilen onlarca yıllık bir etnik temizlik projesini yönetti”

İşgal devleti, Gazze'deki Filistin direnişinin Salı günü Kudüs'teki yerleşimci baskınına misilleme yapmamasına rağmen, Çarşamba günü erken saatlerde Gazze şeridindeki çeşitli hedeflere bir dizi hava saldırısı düzenledi.

Direniş bu hafta başlarında Mescid-i Aksa veya Şeyh Cerrah mahallesindeki ihlaller konusunda uyarmıştı.

Direniş uyarısına rağmen, 'İsrail' birkaç yerleşimcinin yer aldığı bir yerleşimci baskınını onayladı.

Çarşamba günü erken saatlerde yapılan baskınlar, İsrail'in Mayıs ayında Gazze'yi 11 gün boyunca bombalamasının ardından bir aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti ve İsrail milliyetçilerinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlileri kınayan ve öfkelendiren bir yürüyüşü izledi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırısı 10 Mayıs'ta başladı ve 21 Mayıs'ta arabulucu Mısır'ın aracılık ettiği ateşkesle sona erdi, 69'u çocuk ve 40'ı kadın olmak üzere en az 279 Filistinli öldü ve 1.910 kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi'ndeki 41'i çocuk ve 25'i kadın olmak üzere 19 ailenin İsrail'in 11 günlük saldırganlığı sırasında nüfus kayıtlarından silindiğini söyledi.

90.000'den fazla Filistinli evlerinden oldu ve Gazze'nin altyapısının çoğu ve birçok konut binası tamamen yıkıldı veya yerle bir edildi.

11 gün süren sürekli bombardıman sırasında hedeflenen yapılar arasında sağlık merkezleri, medya ofisleri ve okullar da yer aldı.

 

qudsnen.co

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ