İsrail güçleri Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde yaralanan biri iyileşmekte olan 22 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail güçleri Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde yaralanan biri iyileşmekte olan 22 Filistinliyi gözaltına aldı.

RAMALLAH, 16 Haziran 2021 Çarşamba (WAFA) – Yerel ve güvenlik kaynaklarına göre, İsrail güçleri Çarşamba gecesi Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde yaralanan biri iyileşmekte olan 22 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus şehrinin güneyindeki Beita kasabasındaki evlerinden ikisi erkek üç Filistinli genci topladığını söylediler .

22 yaşındaki tutuklulardan biri, yakın zamanda kasaba yakınlarındaki Abu Sbeih Dağı'ndaki yerleşim karşıtı bir mitinge katılırken İsrail ordusunun gerçek mermisiyle vuruldu . Daha iki gün önce hastaneden taburcu edildi.

In Tulkarm ilçesinde, büyükçe bir İsrail askeri kuvvet içine kendi yolunu baskın yaptılar Tulkarm bir Filistinli gözaltına mülteci kampında,.

Şehrin doğusundaki Dhanaba semtindeki evine zorla girip içindekileri kurcaladıktan sonra eski bir mahkumu yeniden tutukladılar .

Ramallah ve el-merkez Batı Bank bölgesinde bulunan Bireh , kaynakları bir İsrail askeri baskın doğruladı Ein Yabrud köyü el- kuzeydoğusundaki Bireh beş köylünün gözaltına sonuçlanan.

Askerler , Ramallah'ın doğusundaki Burka köyüne de benzer bir baskın düzenledi ve burada birkaç evi aradı ve dört kişiyi gözaltına aldı.

Güney Batı Şeria'da İsrail askerleri, Hebron ilçesinin çeşitli yerlerinde eski bir siyasi mahkum da dahil olmak üzere sekiz kişiyi daha topladı.

Kaynaklar, askerlerin eski bir mahkumu Hebron'un kuzeydoğusundaki Sa'ir kasabasındaki evinden yeniden tutukladığını açıkladı .

Askerler ayrıca Kül-diğerine gözaltına Shuyukh kasaba, Hebron kuzeydoğusundaki, iki diğerlerinden Taffouh şehre, Hebron batı ve başka Beyt Kahil kuzeybatısında şehrin, kasaba.

Askerler, El Halil şehrinde birkaç evi basıp kapsamlı bir şekilde aradı ve üç kişiyi daha gözaltına aldı.

İsrail güçleri, "aranan" Filistinlileri arama bahanesiyle Batı Şeria'da neredeyse her gün Filistinlilerin evlerine sık sık baskın düzenleyerek bölge sakinleriyle çatışmaları tetikliyor.

Filistin Yönetimi'nin tam kontrolü altındaki bölgelerde de gerçekleştirilen bu baskınlar, ordunun geniş kapsamlı keyfi yetkileri doğrultusunda istediği zaman ve istediği yerde arama iznine ihtiyaç duymadan gerçekleştiriliyor.

İsrail askeri yasalarına göre ordu komutanları, Batı Şeria'da yaşayan 3 milyondan fazla Filistinli için tam yürütme, yasama ve yargı yetkisine sahip. Filistinlilerin bu yetkinin nasıl kullanılacağı konusunda hiçbir söz hakkı yok.

KF

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ