Binlerce kişi, İsrail'in yasadışı işgalindeki suç ortaklığı nedeniyle AXA'yı boykot ediyor

Binlerce kişi, İsrail'in yasadışı işgalindeki suç ortaklığı nedeniyle AXA'yı boykot ediyor

6.400 kişi ve 300'den fazla kuruluş, İsrail'in Filistin'i yasadışı işgali ve yerleşim girişimindeki suç ortaklığı nedeniyle çok uluslu bir Fransız sigorta şirketi olan AXA'yı boykot etme sözü verdi.

Avrupa'da ve dünya çapında büyüyen bir grup koalisyonu, 2018'den beri AXA'nın İsrail'in yasadışı yerleşimlerini finanse eden İsrail bankalarından ve İsrailli silah üreticisi Elbit Systems'den çekilmesi için kampanya yürütüyor.

AXA'nın suç ortaklığına karşı çevrimiçi eylem, İsrail işgalinin Filistin topraklarını ele geçirmesini ve Filistin topluluklarına yönelik etnik temizliğini hızlandırması ve çalınan Filistin topraklarında rekor sayıda yasadışı yerleşimin inşası ile ilerleme kaydetmesiyle ortaya çıkıyor.

AXA, İsrail'in yasadışı yerleşimlerini finanse eden üç İsrail bankasına – Bank Leumi, İsrail İndirim Bankası ve Mizrahi Tefahot Bank – 7 milyon dolar yatırım yapıyor.

Her üçü de, İsrail'in yasadışı yerleşim girişiminde suç ortaklığı yapan şirketlerin yer aldığı BM veri tabanında yer alıyor.

AXA ayrıca, bu İsrail bankalarına ve İsrail'in Filistinlilere karşı savaş suçlarına karışan önde gelen İsrailli silah üreticisi Elbit Systems'e yatırım yapan bir şirket olan Equitable Holdings'de %9 hisseye sahiptir.

Kampanyacılar, İsrail bankalarına ve Elbit Systems'e yatırımlarını sürdürerek, AXA'nın kurumsal sorumluluğa ilişkin belirtilen taahhütleriyle de çeliştiğini söylüyorlar.

Haziran 2020'de, İsrail Apartheid Koalisyonu'na AXA Yardımını Durdurun, AXA'nın üç suç ortağı İsrail bankasına yaptığı yatırımları üçe katlayarak yaklaşık 7 milyon dolara ulaştığını öğrendi.

Halihazırda 6.400 kişi ve 300'den fazla kuruluş AXA'yı boykot etme sözü verdi ve birçok kişi AXA sigorta poliçelerini iptal etti.

ABD'li akademisyen ve aktivist Noam Chomsky, taahhüdü imzalayan ve “AXA, Filistin halkına karşı İsrail apartheid rejimine verdiği desteği sonlandırana kadar sigorta ürünlerini satın almayı reddederek AXA'yı boykot etme” kampanyasına katılanlar arasında yer alıyor.

AXA'yı boykot taahhüdünde Chomsky, “Batı Şeria'daki İsrail yerleşimi, günlük ağır ihlallerin dışında bile bir suç girişimidir. Bunun için herhangi bir destek, büyük ve devam eden bir suç girişimine katılmaktır. Boykot ve elden çıkarma yoluyla bu desteğin geri çekilmesi, tek onurlu yol.”

 

“10 bin boykot sözü olan ilk hedefimize ulaşmak üzereyiz. Ayrıca, sigortayı kullanan ve AXA'nın hizmetlerini kullanmamayı taahhüt etmeye hazır daha fazla kuruluş arıyoruz” diyor kampanyaya öncülük eden Boykot, Elden Çıkarma ve Yaptırımlar (BDS) Hareketi.

 

qudsnen

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ