Baş tasarımcının ırkçı İslamofobik yorumlarının ardından Zara ateş altında

Baş tasarımcının ırkçı İslamofobik yorumlarının ardından Zara ateş altında

İşgal Altındaki Filistin (QNN)- Zara, Filistinli bir modelin baş tasarımcısı tarafından kendisine gönderilen ve ırkçı yorumlar içeren mesajlar paylaşmasının ardından ateş altında kaldı.

Geçen hafta, Kudüs'ün doğusundan Qaher Harhash, Vanessa Perilman'ın kendisine gönderdiği doğrudan mesajları, haksızlığa uğrayan Filistinliler hakkında yaptığı paylaşımlara yanıt olarak Instagram'da paylaştı.

"Yani demek istediğin, İsrail'in Filistinlilere korkunç şeyler yapan korkunç şeytani bir ülke olduğunu göstermeye mi çalışıyorsun?" yazdı.

"Sektörümdeki insanlar İsrail ve Filistin hakkındaki gerçekleri biliyor ve ben ASLA İsrail'i savunmayı bırakmayacağım... Belki sizin insanlarınız eğitimli olsaydı o zaman İsrail'in Gazze'de parasını ödediği hastaneleri ve okulları havaya uçurmazlardı."

Zara tasarımcısı ayrıca Qaher Hashash'i inancına rağmen model olmakla ilgili olarak sorguladı, “Bence senin bir model olman komik çünkü aslında bu Müslüman inancının inandığına aykırı ve eğer dolaptan çıkarsan. Herhangi bir Müslüman ülkede taşlanarak öldürülürsünüz.”

Mesajların viral hale gelmesinden kısa bir süre sonra, sosyal medya kullanıcıları arasında 'Zara'yı Boykot Etmeli' ve 'Zara özür dilemeli' sözleri trend olmaya başladı. Kullanıcılar Zara'dan sadece özür dilemekle kalmadılar, aynı zamanda Baş tasarımcının İslamofobik sözleri nedeniyle kovulmasını da istediler.

Perilman, sosyal medya hesaplarını silmeden önce Filistin modelinin de Cuma günü paylaştığı doğrudan mesajlarda Harhash'tan özür diledi.

Perilman, çok sayıda tehdit mesajı aldığını ve durumun "kontrolden çıktığı" için özür dilediğini söyledi.

“Çocuklarım hakkında kelimenin tam anlamıyla ölüm tehditleri alıyorum… Cahil değilim, sadece herkesin İsrail hakkında korkunç şeyler söylemesinden bıktım” dedi.

"İş yerinde o kadar çok insan çok kaba davrandı ve Yahudiler hakkında korkunç şeyler söyledi ki, sinirimi senden çıkardım ve gerçekten çok ama çok kötü hissediyorum... Hadidleri bile iyi tanıyorum ve bunu yazdığıma inanamıyorum," diye ekledi, Filistin davasının açık sözlü savunucuları olan Filistinli modeller Gigi ve Bella Hadid'e atıfta bulunuyor.

Harhash, özrü kabul etmediğini ve "İsrail'in bakış açısını anlamasını" istediğini söylediği için isteksiz olduğunu söyledi.

Perilman, çevrimiçi kınamanın ardından LinkedIn ve sosyal medya hesaplarını sildi.

Vogue Ukraine ve Versace gibi markalarla çalışan Harhash, Instagram hesabını Kudüs'ün Şeyh Jarrah semtindeki Filistinlilere yönelik etnik temizlik konusunda farkındalık yaratmak için kullandı.

"Zara benimle bir açıklama yapmak istiyorsa, açıklamada yerli halkın yanında olduklarını ve Sincan'daki Çin toplama kamplarında olanlara karşı olduklarını söylemesi gerekiyor" dedi.

“Ayrıca Avrupa toplumunda ağırlıklı olarak göz ardı edilen İslamofobiyi de ele almaları gerekiyor… Ayrıca Filistin moda sahnesini desteklemenin bir yolu olarak inanılmaz yetenekli Filistinli tasarımcıların yer aldığı bir kampanya yapılmalı.”

QudsN - (QNN)

____________

Bizi takip edin:

➤ Youtube: Hür Duruş

➤ Twitter : @hurdurus

➤ TikTok : @hurdurus

➤ Instagram : @hurdurus

➤ Telegram Kanalı: @hurdurus

 

#HürDuruş #HürDuruşGündem 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ